воскресенье, 18 декабря 2011 г.

17. Lapse silitamine

Paljud arvavad, et massaazi teevad ainult professionaalsed massöörid vastavates kabinettides arsti ettekirjutusel. Tegelikult on iga ema võimeline ise oma last masseerima, kui ta vaid tahab. Vaja on ainult pealehakkamist. Kohe peale sündi, kui beebi pannakse ema kõhu peale võib teda kergelt sõrmedega silitada kõikjalt, kust aga tahtmist on. See rahustab nii last kui iseennast ja esialgne kohmetus ongi möödas

Rahustav füüsiline kontakt ja armastavad puudutused esimestel elupäevadel on tähtsad lapse tervisele, aga ka emotsionaalsele arengule. Selleks et vastsündinuga hõlpsamini kontakti luua, võib talle kohe silitavat massaaži teha (Loving Touch). Masseerimise ajal beebi reaktsioone jälgides saab alguse teievaheline suhtlemine, mis aitab kaasa vastastikuse kiindumuse tekkele. Massaaž annab aega ja võimalust titaga lähedaseks saada. Siinkohal on ideaalne võimalus issidel oma käed massaažiks valmis panna.Massaaži ajal võib alguse saada emotsionaalne side ning kesta tänu üksteise jälgimisele ja suhtlemisele. Massaaž arendab usaldust ja lähedust ema-isa ja lapse vahel. Masseeri aeglaselt, räägi lapsega, naerata talle ja kiida teda.

Kuna paljudele beebidele riietamine ei meeldi, saab massaažiga harjutamist alustada liigutustega riiete peal. Pane üks käsi lapse kõhule ja tee päripäeva aeglaselt ringikujulisi liigutusi. Seejärel hoia last oma õla vastas ja silita õrnalt ta selga ning näpuotstega ka nägu ja peanahka. Selline silitamine sobib ka alla kolme nädala vanustele beebidele.

Kiirenda seedimist

Vastsündinu seedesüsteem pole välja arenenud. Seedimiseks vajalikud lihased saavad täisjõu ligikaudu kolme kuu pärast, umbes sellel ajal kaovad ka gaasivalud. Enneaegsete beebide gaasivalud on sageli tingitud sellest, et nende seedesüsteem on veelgi hapram. Lihaspinged toovad kaasa mao- ja soolestikuvaevused ning pinge kõhus tekitab gaase. Massaažiga saab lihaseid lõdvestada, arendada ja nende toonust tõsta. Regulaarne silitamine muudab käärsoole peristaltilise liikumise tugevamaks, leevendades seega ka kõhukinnisust. Vastsündinu seedeelundid asetsevad rohkem taga ja külgedel, kõhumassaaž soodustab nende nihkumist efektiivsemasse asendisse.

Igasugune lihaspinge teeb beebile haiget, aga seda saab edukalt massaaži abil leevendada. Inimorganism oskab tekitada valuvaigistavaid hormoone, mida nimetatakse endorfiinideks. Kogu keha massaaž suurendab toitaineterikaste punaliblede ringlust, mis eraldavad verre endorfiine ning kannavad neid edasi.

Kiirem vereringe ja ilus nahk

Beebidel on sageli käed ja jalad jahedad. Osalt on see tingitud siseorganite kiirest arengust, mis nõuab suuremat verevarustust. Kuna beebi on enamasti horisontaal­ses asendis, ei jõua käte-jalgadeni alati piisavalt verd. Massaaži ajal vereringe kiireneb ning veri liigub takistuseta terves kehas ringi, viies toitaineid ja hapnikku ka kõige kaugemasse punkti. Toitaineterikas veri soodustab uute vereliblede teket ning varustab aju vajaliku hulga hapnikuga. Masseerides beebit üle kogu keha, märkad, kuidas väikesed käed-jalad soojaks muutuvad.

Beebi kiiresti muutuva naha struktuuri parandab massaaž orgaanilise mandli- või viinamarjaseemneõliga, mis hooldab ja toidab nahka, imendub kiiresti ega ummista poore. Peale nende õlide on olemas ka mitmesuguseid kreeme, kuid tuleb jälgida, et need oleksid keemiavabad, naturaalsed ja säilitusaineteta. Õlide ja kreemide kasutamine ei ole kogu keha massaažis reegel. Kui beebi nahk pole kuiv ega kare, pole kreemide-õlide järele vajadust. Allergiate või nahalöövete puhul määrab arst, millist ravikreemi kasutada.

http://www.ekspress.ee/news/paevauudised/tehnoloogia/silita-oma-laps-onnelikuks.d?id=30488363

http://www.perekool.ee/index.php?id=945

Комментариев нет:

Отправить комментарий